Veškeré texty či pouze jejich části uvedené k produktům lze použít pouze na základě písemného souhlasu e-shopu www.dharma888.cz

Nástroje - Vishnu - rituální mušle

Na dotaz
Kód: 430
3 049 Kč / ks
Kategorie: Meditace - Nástroje
Hmotnost: 2 kg

   Shankha - Śaṅkha  शङ्ख je lastura rituálního a náboženského významu v hinduismu, buddhismu, džinismu, sikhismu. Nástroj je vyroben z ulity dravého mořského šneka Turbinella pyrum - Vázovka nebo též Hrušovka Skvrnitá, který převážně žije v Indickém oceánu. Rituální nástroj je vyroben v Nepálu.

   V hinduistické mytologii je Shankha posvátným znakem boha Vishnu. Dodnes se tento posvátný nástroj používá. Shankha se v hinduistických písmech objevuje jako dárce slávy, dlouhověkosti a prosperity, čistič hříchu a současně je příbytkem bohyně Lakshmi, která je bohyní bohatství a manželkou boha Vishnua. Rovněž byl symbolem ve válce, kdy označoval boj pouze přes den - ohlašoval začátek boje při svítání a při soumraku hlásil konec.

   Shankh symbolizuje kosmický prostor, jehož atributem je Shabda - řeč zvuku. Melodické tóny posvátné Sankh se míchají se vzduchem při náboženských příležitostech a věřící, který Sankh používá, může předat své přání přes modlitbu do Akáši. Při náboženských obřadech se Shankh používá k zahájení modlitby nebo příchodu božstva a na určitých místech se v něm shromažďuje a předává svěcená voda.

   Se Sankh se také slaví svátek Lakshmi Puja při novoluní - Amavasya. Legenda říká, že Lakshmi je bohyní bohatství a manželkou boha Vishnua, která navštěvuje své věřící a žehná jim v tento den všechny. Aby tzv. hinduističtí oddaní přivítali bohyni, uklízejí jim domy, zdobí je a připravují delikátní sladkosti, které se podávají jako obětiny. Podle přesvědčení oddaných platí, že čím šťastnější je bohyně Lakshmi při své návštěvě příbytku, tím více požehná rodině zdraví a bohatství.

   Shankha je ve státním znaku indického státu Kerala a byl také státním znakem indického knížecího státu Travancore království Cochin. Shankha je jedním z osmi příznivých symbolů - Ashtamangala,

   Ashtamangala (ashta znamená osm a mangala znamená slibný. V  sanskrtu टमंगल्टमंगल  - Aṣṭamaṅgala). Původně se v Indii používaly při ceremoniích a korunovacích krále, postupem času se začleňovaly do různých kultur, často považovaných za běžné motivy.

   V průběhu historie se povaha a řád Ashtamangaly kulturně lišil, přebírala různé formy a atributy, ale historicky sdílela společnou podobu ctění a úcty za své božské spojení s fyzickou formou Buddhy. Osm symbolů štěstí např. v buddhismu představují dary, které Devas předal Šákjamunimu Buddhovi jako uznání jeho královského majestátu bezprostředně poté, co nabyl osvícení.

Význam osmi symbolů:

   V dávných dobách byla Ashtamangala v buddhismu znázorněna jako trůn, svastika, otisk ruky, uzel, urna s pokladem, konev, pár ryb a krytá mísa. Teprve od 21. století je následujících osm nejvíce používaných a uctívaných.

Každá Sankha je naprosto jedinečná a originální ve velikosti, zvuku i zdobení. Proto vyobrazené foto slouží pouze jako ilustrační.