Veškeré texty či pouze jejich části uvedené k produktům lze použít pouze na základě písemného souhlasu e-shopu www.dharma888.cz

Tibetské vonné tyčinky - Buddha- Chitta - Tashi Delek

Skladem
Kód: 2097
164 Kč / ks

   Tibetské vonné tyčinky Tashi Delek - བཀྲ་ཤིས་བདེ་ལེགས། - jsou vřelým pozdravem s vyjádřením úcty člověku, požehnáním každého prostoru i přející každému mnoho štěstí.

   Význam slova Tashi lze vyjádřit jako „Příznivý“ a Delek „Dobrý“. Přibližný překlad ve spojení dvou slov tvoří duchovní moudro k zamyšlení: „Kéž do tohoto prostředí přijdou všechna pozitivní znamení“. Kombinace bylin a tajných přísad je i v tomto případě doplněno posvátným Buddhovým semínkem a Červeným Santalovým dřevem - Red SandalwoodPterocarpus santalinus.

   Lze jej také například nalézt pod jmény Red sanders, Lal chandan či v Ayurvédě pod názvem Rakta Chandan. Mimo jiné se tato posvátná a léčivá surovina používá ve formě pasty k ceremoniím. Výskyt posvátného stromu se váže k Indii, Tchaj-wanu, Srí Lance, ale i k Číně. Charakteristickým znakem je právě červené dřevo a plody ve tvaru lusku, které připomínají lusky fazolí.

   Již staré posvátné texty, herbáře i lékařské poznatky poukázaly na značný potenciál ku pomoci zdraví člověka v nejrůznějších onemocněních. I v současné době se tyto znalosti dále studují a přenášejí jako historické dědictví. Proto není divu, že je součástí Ayurvédy. Lékařské poznatky prokázaly účinek proti diabetu, léčbě jater i žlučníku. Vykazuje antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

   Záznamy Ayurvédy připisují červenému santalovému dřevu účinky k léčbě migrén, řešení zánětů, cukrovky, onemocnění kůže, dokonce i proti žloutence. Skvělé výsledky čítá výroba léku na rány. Ovšem velký význam má i na poli kosmetiky v péči o pleť, je přísadou v parfémech o kterých historie hovoří, že mnoho panovníků tuto surovinu dováželo ve velkém.

   Přínosný a ocenitelný pomocník ve formě pravého oleje zastává místo v aromaterapii, neboť blahodárně působí v psychosomatické oblasti. V Indii je pro své vytříbené a duchovní hodnoty nejcennější surovinou, kde zaujímá nepostradatelné místo. Množství těchto tvrzení dokládají nejen posvátné texty, ale i hojně předávána ústní tradice. 

   V odkazech se historicky poukazuje na posvátný obřad Tilaka, jenž má více podob a dělí se dle duchovního charakteru určité události. Zmínky se nachází v tradičním textu Shaiva, ve druhé kapitole Kalagni Rudra Upanishad, které hovoří o pojetí procesu. Okrajově tak lze vysvětlit, že jde o obsah tří stupňů či význam trojice. Písmo uvádí první tři védy, tři slabiky Óm, tři typy átmanu - individuální podstata, tři ohně, tři guny - kvalita, vlastnost, zvláštnost atd.

   V mnohých kulturách se před zahájením obřadu použije pasta z červeného santalového dřeva (ale i jiná), kterou značí velmi důležité místo člověka v oblasti třetího oka - Ajna. Dle duchovní podstaty ceremonie se označují i dalších části těla. Takové značení se praktikuje i při vítání osob, či je nedílnou součástí před svatebním obřadem. Vždy záleží na místě, významu obřadu i duchovní praktice. 

   Určité obřady a jejich významy byly přijaty dalšími kulturami, což se odehrávalo působením doložené filosofie a převzetím duchovního přesvědčení hinduismu. Do dnešní doby jsou některé teze a praktiky vykonávány zcela stejně jako před staletími bez rozdílu místa i národnosti. Proto jde o silný odkaz předjímání prostého věřit, jež je založeno na zkušenostech, významu i samotné praxe, díky které se i v dnešní době mohou mnozí přiučit.

   Duchovní hodnota posvátného dřeva se promítla i do tzv. modlitebních korálků. Říká se, že jsou požehnány samotnou bohyní Lakshmi a ve své symbolice ztotožňují boha Brahmu. V závislosti duchovního směru a přejímání učení se i v buddhismu popisuje účel s účinky červeného santalové dřeva, které má zastoupení v modlitebních korálcích, svatých soch, ale i ve formě přísad s tajemnými ingrediencemi ve vykuřovadlech.

   Vonné tyčinky s červeným santalovým dřevem s přímým názvem Tashi Delek přímo souvisí se slavnostní událostí Losar, která se odehrává každý rok v Tibetu. Jde o slavnosti nového roku, který má základ v lunárním kalendáři, dle něhož se v Tibetu řídí. Pokud se této oslavy zúčastníte, již na uvítanou uslyšíte Tashi Delek, ale nejde jen o obyčejnou zdravici, neboť současně jde o srdečné přání s požehnáním štěstí i přání pevného zdraví. 

   Osobní ceremonie či osobní záměr lze podpořit vonnými tyčinkami před samotným obřadem, které navodí potřebné klima spolu s očistou Vašeho posvátného místa. Očista probíhá nejen na úrovni prostoru, ale i odejmutím vlivu negací na fyzické tělo i souběžně léčebnou kůrou.

   Pomocí vzácného aroma lze posvětit své osobní rituální nástroje tak, aby konaly duchovní práci, kterou požadujete. Ochrana během rituálu nabízí skrytou pomoc pro nerušenou a neovlivněnou komunikaci se svými průvodci. Proto lze využít vonnou esenci k o ochraně své osoby.

   Velmi prospěšná rituální očista se skrývá v podobě koupele, která v základu využívá cenné složky vonných tyčinek s doplněnou energetickou koupelovou solí s přísadou Jasmínu.

   Při relaxaci přináší uvolněnou mysl s důležitou změnou, jež objasňuje uvědomění, ke kterým věcem se osoba připoutává. Zda-li to činí místo nebo jen nepotřebné věci v běžném životě, již zůstává odpovědí pro každého dle skutečné povahy obřadu, který vyjeví, co je vhodné i potřebné. V meditaci se zaměřením na šestou čakru Ajnu se může objasnit osobní konání, jež neslouží. 

   V rámci kolektivního setkávání je vonná esence doporučována ku pomoci energetické čistoty každého příbytku i místa, poskytuje kontrolu a současně láskyplnou ochranu každému, kdo s úctou přistupuje ke starobylé moudrosti.