Veškeré texty či pouze jejich části uvedené k produktům lze použít pouze na základě písemného souhlasu e-shopu www.dharma888.cz

Kadidelnice symbol štěstí

Skladem
Kód: 1642
1 225 Kč / ks
Kategorie: Kadidelnice
Výška: 10cm

   Posvátnost symbolů dodává Tibetské kultuře velký duchovní rozměr, který tato kadidelnice může nabídnout. Řemeslně ručně tepaná a po straně s vsazenými osmi symboly štěstí, které jsou duchovními znaky tibetského buddhismu.

 

1. Slunečník - deštník -  tradiční symbol ochrany před zlou silou, chrání před všemi překážkami a poskytuje bezpečí tomu, kdo jde stejnou cestou. Jsou to tzv. křídla buddhismu.

2. Zlaté ryby - Představují štěstí, svobodu a hojnost. Zobrazují symbolicky řeku Gangu a řeku Jamunu. Tyto ryby jsou druhem kapra, který je považován za posvátného a symbolicky vyjadřuje odvahu.

3. Váza s poklady - Božská váza nevyčerpatelných pokladů, štěstí, krásy, bohatství, dlouhověkosti a zdraví.

4. Lotos - Má mnoho významů přiřazujících se podle barvy. Představuje duchovní rozvinutí v přirozenosti lidstva a tato přirozenost je přirovnána ke kořenům rostliny, které rostou v bahně pod vodní hladinou. Posléze rostou skrze bahno, utvoří stonek nad vodou, rozvinou listy a vytvoří nádherný květ. To znázorňuje vznik lidstva jako povstání z bahnitého základu, aby poté mohlo rozkvést. Jinými slovy lze tímto přirovnáním označit cestu k osvícení, původ čistoty duše a mysli. Voda pod plovoucím květem symbolizuje touhy a chtíče.

 

Barvy lotosu: 

Bílá barva - čistota duše

Růžová barva - zastupuje tradičního Buddhu

Fialová barva - mystika

Červená barva - láska a soucit

Modrá barva - moudrost

 

5. Pravotočivá mušle - Znak moci, autority a suverenity, jejíž zvuk zahání zlé duchy a odvrací přírodní katastrofy. V buddhismu představuje tón pravotočivé mušle příjemný hluboký tón Dharmy, probuzení učedníků Buddhovým učením a reprezentuje Buddhovy myšlenky.

6. Uzel věčnosti - představuje meditativní mysl. Je to nekonečný uzel, který se překrývá bez začátku nebo konce symbolizující Buddhovu nekonečnou moudrost a soucit.

7. Vítězný prapor - Znak Buddhova vítězného osvícení a metody překonávání světských nečistot. Byl vyobrazován na vlajkách ve válce. Z hlediska buddhismu se stává vzorem k překonání svých tužeb, nenávistí a chtíčů při cestě za osvícením. Stejně jako Buddha překonal své touhy dosažením nirvány.

8. Kolo Dharmy - Symbol stvoření je symbolem duchovního a univerzálního zákona v buddhismu. Kolo Dharmy se točí od té doby, co Buddha poprvé předal své učení žákům. Náboj kola symbolizuje morální disciplínu, osm paprsků - pochopení, myšlení, řeč, jednání, život, usilování, záměry, meditace a kolo - meditativní soustředění.


   Všechny symboly se jednotlivě propojují a provází během duchovní cesty.