Veškeré texty či pouze jejich části uvedené k produktům lze použít pouze na základě písemného souhlasu e-shopu www.dharma888.cz

Škrabka na jazyk

Skladem
Kód: 2613
89 Kč / ks
Kategorie: Škrabka na jazyk

 Škrabka na jazyk je skvělým nástrojem nejen ke zlepšení ústní hygieny. Již od pradávna užívali předkové tuto pomůcku z rozličných kultur. Popisuje se i jako kartáč jazyka, který se vyráběl z nejrůznějších materiálů od kovů, kostí, dřev apod.

Jazyk si ovšem zasluhuje větší péči, než by se mohlo na první dojem zdát. Každý den nám přináší mnoho informací, které zůstávají skryty a leckdy je mu přiřazeno, že jde o pouhý orgán v ústech.

 Pomocník v podobě škrabky se v našich končinách užívá u jedinců, kteří jsou v hlubším smyslu oddaní praxi jógy, ale je i v podvědomí příznivců tradiční indické medicíny Ayurvéda - Āyurveda आयुर्वेद. V praxi jógy se tento úkon zahrnuje do technik Kriya - Kriyā  क्रिया, což jsou očistné techniky známé i jako Satkarma - Ṣaṭkarma षट्कर्म

Tyto techniky jsou pro praktikujícího jógu důležitou součástí čistoty, které se zaobírají určitými částmi těla. Očistné prostředky jsou užitečným pomocníkem, neboť umožňují vytříbení pozornosti i proudění energie, která vytváří soulad.

 Na základě souladu je docíleno vyrovnanosti na fyzické i duchovní úrovni právě díky očistám. Jinými slovy jde o posílení, čistění i harmonizování míst v těle, které jsou následně zdrojem klidné mysli, protože proběhl proces přenosu energie a vybuzení buněk.

Pro toho, kdo jógu nepraktikuje, ale zajímá se o své zdraví, může být vodítkem v užití škrabky tradiční Ayurvéda - Āyurveda आयुर्वेद, která v podobě pomyslného klíče otevírá dveře k poznání dlouhého života.

 Konkrétně jazyku by měla být vedena náležitá péče, neboť dle jeho pozorování lze zjistit stav svého zdraví. Tato procedura se nazývá diagnostika jazyka a v praxi ji užívají nejen tradiční směry zaobírající se zdraví jedince.

Výstižně se Ayurveda o jazyku zmiňuje v Dinacharya दिनचर्या což je denní praxe smyslových orgánů založená na cyklech přírody s ohledem na konání každodenních úkonů jedince. Zde se podává vysvětlení, které má nabídnout pomocnou ruku právě k vykonávání běžných úkonů, jako je například čištění zubů v propojení očisty jazyka. Úkony totiž zajišťují stabilitu, která se považuje za stěžejní pilíř zdraví.

 Samotný proces očisty jazyka s pomocí škrabky, nazvaný Jihvānirlekhana जिह्वानिर्लेखन škrábání jazyka nebo také škrabka na jazyk, pomáhá odstranit toxiny, kterým se říká  Āma आम a lze tento termín vyložit jako nestrávená část jídla.

Proto lze jazyk považovat za zrcadlo, které přesně ukáže, co se aktuálně odehrává v ústní dutině a současně odráží zdravotní stav orgánů. Informace jsou obsáhlé, proto vlastní studium rozšíří obzory v diagnostice jazyka včetně orgánů, které jsou na něm v bodech zastoupeny. Zajisté to bude přínosem k podpoře svého zdraví.

 Lze také říci, že pohled na vypláznutý jazyk nabídne vhled do samotného nitra jedince a poskytne informaci, jak popravdě se svým zdravím zachází.

Při užívání škrabky může každý dospět vlastním pozorováním k případným změnám svého zdravotního stavu. Ústní dutina každodenně přijde do kontaktu s jídlem i tekutinami a ty v ústech díky působení bakterií mohou zapříčinit i nepříjemný odér. Rovněž se na povrchu jazyka vytváří možnost vyvolání onemocnění zubů, které je závislé na vlastní hygieně ústní dutiny.

 To lze poznat díky zabarvení jazyka a síle povlaku včetně jeho barvy a dovodit určité problémy se zuby, které se odráží dlouhodobě či opakovaně . Proto i v tomto případě je možné dojít k vlastní zkušenosti se závěrem, zda neduhy jazyka přímo souvisí i s potížemi zubů.

K pozitivnímu výsledku lze přijít jedině tak, že svému jazyku dopřáváme péči, neboť díky pravidelnosti v čištění je již patrná jakákoliv změna. Rovněž při běžném používání dopřáváte svému jazyku láskyplnou péči tím, že z něj vědomě odstraňujete toxiny, které způsobují problémy. Škrabka současně jemně masíruje body orgánů, které skrytě hýčkáte.

 Tak, jak činíte zažité každodenní rituály v osobní svatyni zvané koupelna, je k nim možné připojení tohoto důležitého aktu v péči o ústní dutinu. Co tím získáte?  Kontrolu, předcházíte jiným problémům a pokud se člověk o své tělo stará, má i kontrolu nad svým zdravím.

Škrabku se doporučuje používat v ranních hodinách, neboť v tuto dobu má člověk nejvíce stability, i když si ji plně neuvědomuje. Má i dostatek vnitřní síly po odpočinku ve formě spánku. Pokud je volba používání míněna dvakrát denně jako u čištění zubů, i to je možné.

Postup:

 Před použitím škrabky si nejdříve otevřete ústa a zkontrolujte stav jazyka. Škrabku opláchněte pod tekoucí vodou a zaveďte do úst ke kořenu jazyka. Položte a jemným tlakem táhněte po jazyku směrem ven z úst.

V žádném případě nevyvíjejte silný tlak, kterým by jste jazyk doslova drhly. Také škrabku nezasouvejte do krku k mandlím. Zbytečně si vyvoláte dávivý efekt, který je spíše na škodu než k užitku a zbytečně si pěstujete odpor k této očistě.

 Je důležité se věnovat nejen ploché části jazyka, jeho středu, ale vzít v potaz i boční strany. Spodní strana jazyka se samozřejmě škrabkou nečistí. Nahromaděný plak či přítomné zbytky na škrabce vždy omyjte po tekoucí vodou a opakujte postup do stavu, kdy bude jazyk zcela čistý, tzn. bez plaku.

Po dokončení či skončení úkonu vždy škrabku řádně opláchněte. Je možné ji utřít papírovým ubrouskem. Uložení je vhodné např. do plastové krabičky, na jejíž dno složíte papírový ubrousek. Zamezíte tím zbytečné a předčasné oxidaci.

 Následně vypláchněte ústa a vyčistěte chrup. Při automatizování procesu zjistíte, že tento úkon není časově náročný.

Je také důležité zmínit mnoho negativních ohlasů, které sdělují, že stačí jazyk ošetřovat zubním kartáčkem. Bohužel je to mylná informace, neboť je nutné si uvědomit, že jazyk je houbovitá měkká tkáň a zuby jsou tvrdé. Patrný rozdíl mezi jazykem a zuby poskytuje jejich struktura a tu nelze popřít.

 Zubní kartáček nedosáhne zcela na kořen jazyka a jemné štětiny nejsou uzpůsobeny k odstranění plaku. Také se zubní kartáček považuje za nevhodný z důvodu malých rozměrů. Prostě a jasně je k očistě neúčinný, neboť ztrácí schopnost zcela odstranit plak. Na druhou stranu čistit si zuby pevnou škrabkou také nelze.

Škrabka je vytvořena tak, aby vyhovovala anatomii jazyka a dokázala zachytit nečistoty. Účinnost škrabky je závislá na zvolení vhodného materiálu, který má zásadní a poslední vliv na celkovou péči o jazyk.

 V naší nabídce je měděná škrabka vyrobená v Indii. Proč zrovna měděná? Protože měď, narozdíl od nerezu či plastu, poskytuje vyvážení poruch v těle. Ty se klasifikují dle Ayurvedy jako dóši. Měděný pomocník je ceněn pro své sterilizační účinky právě v boji proti bakteriím, které silně i účinně odstraní, ale současně je brán jako minerál, který tělo potřebuje pro správnou funkci...

Čištění škrabky:

Jak bylo zmíněno, škrabka by se neměla užívat s viditelnou oxidací, která od pohledu vykazuje nejdříve ztmavnutí s následnou zelenou barvou. K čištění se nepoužívá žádný chemický přípravek ani různé houby na nádobí s brusnou stranou apod.

 Je doporučeno po třech až čtyřech týdnech dle stavu škrabky provést čištění ve vhodné nádobě, kam bude možné škrabku položit. Následně  se zalije teplou vodou, aby byla celá ponořená. Nasype se 1 čajová lžíce kyseliny citrónové a takto dle viditelného znečištění nechte působit 20 minut. V případě silného znečištění postup opakujte. Po této lázni bude škrabka zase jako nová, ale hlavně hygienická. Nezapomeňte po vyjmutí z lázně škrabku opláchnout pod tekoucí vodou a uložit na vhodné místo.

Doporučujeme všem, co se zajímají o své zdraví, nahlédnout do Ayurvedy, která poukazuje na všechny tyto skutečnosti a to i v případě běžného pití vody...

 A protože zdraví má být řešeno komplexně jak po fyzické, tak i duchovní stránce a rovněž zacházet ke svému tělu s citem i nenásilně,  lze závěrem použít zásadu duchovního života, která zní Ahiṃsā Paramo Dharma अहिंसा परमॊ धर्मः

Přejeme vám, aby nová činnost činila nejen radost, ale i objev v podobě osobního přínosu.