Veškeré texty či pouze jejich části uvedené k produktům lze použít pouze na základě písemného souhlasu e-shopu www.dharma888.cz

Neohodnoceno

Šperky - Přívěšek - Om

Skladem
Kód: 1735
240 Kč / ks

   Přívěšek se symbolem Om a ručně vsazeným mořským opálem svého nositele spojí s přítomností všeho kolem Vás. 

   Amulet se symbolem Om (chybné označení mantra) má v hinduismu prvořadý význam. Slabika „Om“ - „Aum“ je posvátná slabika představující Brahman - neosobní Absolutno hinduismu - všemocný, všudypřítomný a zdroj veškeré zjevné existence. 

   Brahman je sám o sobě nepochopitelný, proto je nezbytný nějakého druhu symbolu, který nám pomůže konceptualizovat nepoznatelné. Óm tedy představuje, jak neprojevené (Nirguna), tak zjevné (Saguna) aspekty Boha. Proto se jí říká Pranava - to znamená, že prostupuje životem a prochází naší pránou - dechem.

   Om je jediná věčná slabika, která obsahuje vše, co existuje. Minulost, přítomnost a budoucnost jsou zahrnuty v tomto jediném zvuku a je v něm také obsaženo vše, co existuje nad tři formy času.

   Přestože Om symbolizuje nejhlubší pojmy hinduistické víry, většina stoupenců hinduismu jej denně používá. Mnoho hinduistů začíná svůj den nebo jakoukoli práci či cestu vyslovením Om. Posvátný symbol se často nachází i v záhlaví písmen atd. Mnoho hinduistů nosí jako výraz duchovní dokonalosti znamení Om ve formě přívěsku či amuletu. Tento symbol je zakotven v každém hinduistickém chrámu nebo v rodinných - domácích svatyních.

   Je zajímavé, že nově narozené dítě je uvedeno na svět s tímto svatým znamením. Po narození je dítě rituálně očištěno a na jeho jazyku je medem napsána posvátná slabika Om. Právě od narození se tedy slabika Om zavádí do života hinduisty a vždy s ním zůstane jako symbol zbožnosti po zbytek jeho života.