Veškeré texty či pouze jejich části uvedené k produktům lze použít pouze na základě písemného souhlasu e-shopu www.dharma888.cz

Dárkové sady - Cestovní oltář z Tibetu

Skladem
Kód: 1920
618 Kč / ks
cestovní oltář tibet
Novinka

   Cestovní oltář z Tibetu ručně vyrobený s vírou a tradicí vážené země přináší prastaré moudro do Vašich domovů. Soukromé obřady tak nabývají vážnosti, neboť vše potřebné máte v každé situaci u sebe. Modlitební truhlička vyrobená z recyklovaného papíru ukazuje úctu k matce přírodě.

   Již samotný vzhled s vyobrazením modlitebních mlýnků dokládá hluboký význam. Historie vzniku mlýnků poukazuje v odkazu na službu lidem, kteří neuměli číst, neboť ten, kdo užil poznání Dharmy, přenášel své znalosti ze čtení suter (zapsané vědění) na modlitební kola a jejich otáčením se přinášelo stejné poznání i zvučnost, jako čtení zmíněné moudrosti. Vyobrazený lotos na přední straně je jedním z osmi šťastných symbolů, znázornění čistoty ducha i symbolem věrnosti.

   Osobní truhlička svým obsahem překvapí každého přísunem laskavé energie, se kterou byla vyrobena, jež při rozbalení vdechne do prostoru posvátnost tibetské kultury. Pro osobní obřad jsou připraveny vonné provázky z rýžového papíru se směsí prvotřídních bylin s grafitovým stojánkem.

   Mystické vonné bylinné tyčinky z darů Himalájské přírody jsou tradičním ručním zpracováním v té nejvyšší kvalitě, jež přináší potřebný náboj váženého obřadu.

   Bylinné kužely s podhůří Himálaje lze svoji silou tamní oblasti využít k očistě prostoru před zahájením potřebného obřadu či využít kousky kadidla k přivolání jedinečné atmosféry. 

   Symbolika moudrého stavu je podpořena krásnou soškou Buddhy, která je jedinečná výrobou i přenesením posvátných symbolů do malého rozměru pro velké uvědomění a jako čistého světla slouží k obřadu čajová svíce.

   K odříkání manter ve správném počtu je přiložena Mala, která se pro tyto účely vyrábí dle starých postupů. 

   K vyjádření osobního přání slouží přiložené modlitební praporky, které žehnají vysloveným dechem přírody s důležitou vážností i významem. Člověk nemusí být Buddhistou, aby s dobrým záměrem praporky trvale pověsil, či je měl jako podporu u svého obřadu na cestách.

   Každá barva modlitebního praporku označuje elementy, jež tvoří rovnováhu ve správném uspořádání zleva doprava: Modrá - Nebe - Guru Rinpoche, Bílá - Vzduch - Chenrezig, Červená - Oheň - Amitabha, Zelená - Vodu - Green Tara, Žlutá - Zemi - Wind Horse.

   Při věšení praporku je důležitý dobrý záměr i nezištná motivace. Sebemenší vánek nese modlitby do všech koutů dálek za pomoci pozitivních vibrací, které jsou vytištěny v posvátných mantrách na vlajce. Slouží ve prospěch celého světa, nikoliv pro jednotlivé osoby. 

   Samotná výroba spočívala v ruční malbě, která se změnila v 15. století zavedením dřevorytu, díky němuž se usnadnil následný tisk. Nádherné vzory se předávají z jedné generace na druhou s původním rukopisem starým stovky let. 

   Symbolika větrného koně na vlajce - Wind Horse - Lung-ta pochází z období před nástupem buddhismu v Tibetu. Vysvětluje se jako ten, co plní přání od skromných až po osvícení. Také se dá říci, že rychle přemění zlé na dobré. Texty obsahují přibližně čtyři stovky druhů manter zasvěcené bohům. Tyto mantry na vlajkách jsou neseny větrem a věří se, že šíří dobrou vůli i pozitivní energii, ať visí kdekoli.

   O samotné vlajky je třeba s náležitou péčí nakládat, protože posvátné znaky se nesmějí dotknout země nebo podlahy v domě, jinak přivádí smůlu. Pokud praporek doslouží, je nečitelný či vybledlý, spálí se v ohni, aby vložené modlitby byly uvolněny přes stoupající kouř, který odnese jejich požehnání do nebe.

   Poslední vloženou posvátností je obřadní stuha Khatag. Dává se před svátosti, oltáře, významným lidem, k projevení úcty či pozdravu. V Tibetu se tradičně lidé zdraví výměnou obřadní stuhy nebo jsou srdečně darovány pro uvítání či budoucí přátelství. Etika říká, že obdržená stuha se musí vzít do obou rukou s dlaněmi otočenými vzhůru. Slušností je nosit tuto stuhu, až do ukončení návštěvy a naopak nepředložení stuhy je bráno jako hříšní či hrubé jednání. 

   Stuhy jsou obvykle bílé, symbolizují laskavost, čistotu, upřímnost, ale i hojnost či spravedlnost. Bílá barva, stejně jako nádech zlatavé barvy, symbolizuje čisté srdce toho, kdo Vás stuhou obdaruje.

   Toliko moudrosti v jedné krabičce čeká na otevření dveří záhadné kultury ještě v tajemnějším poznání.